Ďalšia z kapiel, ktorá si rozhodne zaslúži pozornosť a vypočutie, je ukrajinská skupina Tінь Сонця (Tieň Slnka), hrajúca folk-power metal. Lyrika piesní je zameraná na ukrajinský folklór a legendy, ale najväčšiu inšpiráciu čerpá Tінь Сонця z histórie a života kozákov. Za zmienku tiež stojí, že samotná kapela nazýva svoj hudobný žáner kozáckym metalom. Kapela Tінь Сонця vznikla v roku 1999 a od tej doby stihla vydať jedno demo a tri dlho-hrajúce albumy. Našu pozornosť zameriame na posledný vydaný album Полумяна Рута.
Titulná pieseň Слався, Мати Русь! (Sláva, Matka Rus!) začína gitarovou vyhrávkou akoby v pozadí, ktorá razom prejde do mužského vokálneho spevu doplneného občasným gitarovým vybrnkávaním a takmer skrytými bicími. Слався, Мати Русь! je od začiatku až dokonca rýchlou melodickou skladbou, ktorá sa príjemne vnesie do uší bez rušivých agresívnych elementov.
Nasleduje ukrajinská národná pieseň Кривавий Танець (Krvavý tanec). Baladické gitary, bicie v pozadí tvoriace oponu a ukrajinský vokálny jednohlas tvoria v spojení s folkovým vyznením skladby zaručený hudobný úspech.
V skladbe Козаки (Kozáci) sa kapela zamerala na hlavnú tematickú a hudobnú zložku celej tvorby Tінь Сонця. Козаки sa nesie v už predtým načrtnutom melodickom tempe, tvorenom hudobným pozadím a príjemným jednohlasným spevom. Táto pieseň je jednou z najoriginálnejších skladieb celého albumu.
Z priamej kozáckej témy sa dostávame do podobnej textovo-hudobnej roviny piesne В Дикім Полі (V divokom poli). Príjemné klávesové tóny a nekovové bicie znejúce zo začiatku sa prenesú, oproti predchádzajúcim piesňam, do trošku zmeneného vokálneho spevu, akoby zastretejšieho. Táto skladba, spolu s piesňami Козаки a Не Вмирай!, tvorí srdce celého albumu.
V trošku pochmúrnejšom a melancholickejšom duchu sa nesie skladba Не Вмирай! (Neumieraj!), avšak stále je z nej počuť typický kozácky hudobný podpis Tінь Сонця. Celej piesni dominuje vokálny spev v spojení s hrou na violu, avšak hudobné pozadie je tvorené ako bicími, tak gitarou.
Viac ako deväť minútová piesň Пісня Чугайстра je najdlhšou z celého albumu. V pomalšom a melancholickejšom rúchu načrtnutom už v predchádzajúcej piesni sa nesie aj táto skladba. Spev je oproti predchádzajúcim piesňam pomalší a nie príliš dominantný, badať tu prácu a experimentovanie s vokálom. Taktiež je vidieť striedanie vokálu s čisto inštrumentálnou zložkou, v dôsledku čoho má poslucháč možnosť vypočuť si dlhé gitarové pasáže, miestami dopĺňané basgitarou a bicími.
Úvodná pasáž bicích a basgitary tvorí začiatok piesne Гнилгород (Hnilé mesto), ktorá následne skĺzne do orchestrálnej hry na violu. Postupne sa skladba rozbieha a opäť naberá dynamiku, spevavosť a akúsi jednoduchosť (nie však primitívnosť) začiatočných piesní. Oproti predchádzajúcim dvom melancholickým partom je táto pieseň priam nabitá folkovou atmosférou, nesúcou sa v rýchlej spádovosti až dokonca.
V skladbe Стежки Обрію (Cesty obzoru) má poslucháč pocit, že oproti predchádzajúcemu vokálnemu jednohlasu sa v piesni ozýva mnohohlas, avšak nie je tomu tak. V celej skladbe je badať inštrumentálnu zložku, ktorú tvorí jednak jemná klávesová pasáž, baladické gitarové riffy, ale aj tvrdá basgitarová vyhrávka.
K melancholickému tónu sa opäť dostávame v piesni Її Лиш Тінь (Len jej tieň), čomu sú podriadené aj hudobné nástroje, ktoré sú zjemnené, pomalšie a takmer v pozadí. Celou piesňou sa nesie typický vokálny jednohlas, doplňovaný violou, flautou a bicími.
Posledná pieseň Небо (Nebo) začína ambientným zvukom búrky prechádzajúcim hneď do orchestrálnej klávesovej pasáže, znejúcej pochmúrnym tónom. K prejasneniu celej piesne dôjde prácou jemných bicích, baladickej violy a ženského spevu.
Kapela Tінь Сонця v diele Полумяна Рута dokázala presadiť originalitu, individuálnosť a kozácky metal naplno zapracovala do svojich piesní. Celý album sa nesie na krídlach folkovej melodickosti, vokálnej čistoty a kozáckej dynamiky. Piesne sú napriek istým melancholickým momentom plné bujnej folkovej radosti.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára