9. augusta 2010

Gromoslaw – Forest´s Mysteries (2003)

Gromoslaw je jednočlenným hudobným projektom (ako napr. u nás Igric), ktorý vznikol v Rusku. Po muzickej stránke ide o dark ambient s pohanskými a blackovými prvkami. Album Forest´s Mysteries je relatívne starým počinom, no napriek tomu hodným pozornosti. Pozostáva z desiatich skladieb malej dĺžky (len Ancient Tribe má viac ako štyri minúty, dĺžka ostatných sa pohybuje okolo dvoch-troch, a celý album má dokopy necelých dvadsaťšesť minút).

Intro tvorí Heathen Bells. Už na tejto skladbe môžeme vycítiť elektronický pôvod piesní, ktorý je najviac výrazný pri vyznení zvuku „zvonov“ (prvá trištvrte minúta), potom však umelý dojem razom upadne do zabudnutia a poslucháč sa môže opájať čistými tónmi klávesového zvuku.

Through the Forest je krátkou hudobnou pasážou zvukov dažďa a jednoduchej gitarovej vybrnkávačky. Ako oživenie vystupujú sem-tam do popredia klávesové pasáže a ozveny hromu. The crystal Depths of Forests sa nesie v drsnejšom vyznení, ktoré sa naplno prejaví v syntetizátorovej vyhrávke. Tá pomaly prejde do zmesi kakofonických tónov, z ktorých sa najviac derie do popredia zvuk cimbalu.

Tak ako skončila predchádzajúca pieseň, tak začína aj Берегини Сказ. Cimbalový zvuk spolu s jemnými zvukmi lesného vánku, občasného „hu-hu“ sovy, tvoria spolu s občasnými údermi bicích príjemnú atmosféru. Škoda len, že všetky momenty piesne neboli prepracované na dlhšiu stopáž, tým by celá skladba (a aj celý Forest´s Mysteries) vyznel menej chaoticky a jednoznačne viacej ukľudňujúco a kontemplatívne.

Nasleduje Autodafe, kde máme možnosť počuť ambientné prevedenie vtáčieho spevu, do ktorého sú však veľmi nevydarene zakomponované elektrické klávesy. Vrcholom chaosu sú však agresívne sklovité elektronické zvuky, ktoré dokonale rozdrásajú ušné bubienky. Viac by prispelo tejto piesni, keby v nej nie je zakomponovaných tak veľa inštrumentálnych momentov a pasáží.

Requiem je však protipólom predchádzajúcej piesne. Zloženie je jednoduché, melodické, založené na cyklickej gitarovej vyhrávke, doplnenej občas vydarenými bubnami. Škoda len, že sa jedná len o niečo viac ako minútovú skladbu. Zase raz je treba pripomenúť, že malá stopáž Forest´s Mysteries je viac na škodu ako k úžitku. V Into the Pagan Land sa skĺbila jemná klávesová pasáž, založená na opakujúcich sa tónoch s postupne dopĺňanými syntetizátorovými momentami, ktoré piesni dodajú na echovitosti.

Forest´s Mysteries mohla patriť medzi vydarené momenty tohto albumu, nebyť príliš vysokých tónin, ktoré narúšajú inak homogénne zložky tejto piesne. Aj dĺžka piesne je prijateľná, pretože s niečo viac ako troma minútami patrí k dlhším skladbám Forest´s Mysteries.

Postupne sme sa prepracovali až k srdcu celého diela, k Ancient Tribe. Táto pieseň je naozaj skvostom, kde na spôsob ruského Liholesie máme možnosť vcítiť sa do ambientno-pohanského vyjadrenia prírody. Na rozdiel od predchádzajúcich skladieb, nedošlo v Ancient Tribe k prílišnému experimentovaniu s hudobnými zložkami. Táto pieseň je založená na jednoduchej, opakujúcej sa zmesi nástrojov, z ktorých dominujú príjemne zmixované bubny. V pozadí je počuť akoby inštrumentálnu formu ľudského orchestra, čo dodá celej skladbe na hĺbke.

Koniec tvorí Last Sunset. Je smutné, že Gromoslaw nepokračoval v začatej forme piesne Ancient Tribe. Ale ako outro, vyznie táto skoro dvojminútová skladba príjemne, pretože nedošlo k prílišnému experimentovaniu, ktoré na predchádzajúcich piesňach vyznelo príliš chaoticky a amatérsky.

Hoci ide žánrovo o ambient s prvkami pohanstva, tak Gromoslaw sa nemôže rovnať s takými ambientnými kapelami ako je Piorun, Liholesie, Hate Forest (album Temple Forest), či slovenský Alatyr, alebo Igric. Po hudobnej stránke ide o horšiu kvalitu a tematicky menej originálne dielo. Ale... napriek všetkému, stojí Gromoslaw za vypočutie (už len kvôli skladbe Ancient Tribe).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára