V predstavovaní málo známych pohanských kapiel budeme pokračovať aj naďalej. Dnes upriamime pozornosť na ruskú pagan metalovú skupinu Жар-Птица (Vták Ohnivák) a jej demo album За Русь! (Za Rus!) pozostávajúci z desiatich piesní stredného rozsahu. Celý album sa nesie v dynamickom a hutnom duchu pohanského kovu.
Titulná pieseň Туман (Hmla) síce začína pomalou baladickou gitarovou vyhrávkou doplnenou hmlistými bicími, ale následne sa všetko premení do strmhlavého hudobného spádu, ktorý je pre tento album typickým znakom.
V načrtnutom dynamickom tempe pokračuje aj Мертвый Город (Mŕtve mesto). Tu sa do popredia derie drsný blackový spev, ktorý vyznie naozaj prirodzene, a v spojení s undergroundovým zvukom bicích vznikne veľmi rýchlo návyk na album За Русь!.
Spočiatku hymnické bicie nás uvedú do skladby Наказ Перуна (Príkaz Peruna). Tempo je viac než rýchle, vokál je drsný, ale príjemný, bicie si to rozdávajú s barbarskou dynamickosťou a údernosťou. Čo viac dodať, aj tu kapela Жар-Птица stavila na osvedčený recept úspechu.
Вера Предков (Viera Predkov) sa však nesie v menej dynamickom a surovom štýle. Napovedá to jednak príjemne zjemnený vokál. Za druhé, bicie ustúpili do úzadia a do popredia sa dostali baladické gitarové riffy.
Predchádzajúca skladba bola len príjemným oživením a spomalením v inak hutnom tempe albumu За Русь!. Napovedá tomu aj pieseň Междуусобица, ktorá sa opäť nesie v typickom spádovom a dynamickom prevedení, avšak originalitou táto skladba nejak zásadne nevyniká.
Tento nedostatok však viac než dokonale nahradí dojem z nasledujúcej piesne Сказ о Жар-Птице (Rozprávka o Vtákovi Ohnivákovi), ktorá je (spolu s piesňou Оборотень) jantárovým srdcom tohto albumu. Pri tejto piesni vyznieva celý začiatok albumu За Русь! naozaj ako jedno veľké intro, ktoré si zobralo za cieľ nabudiť sluch poslucháča rýchlym a búšiacim pagan metalovým nákladom (čo sa naozaj podarilo). V tejto skladbe sa totiž miesi ako dynamickosť a hudobnosť bicích, tak aj čistý a strhujúci vokál. Ale to nie je všetko, celá skladba sa totiž nesie v jasnom folkovom prevedení, čomu napovedá zjemnenie nástrojov a spomalenie tempa, no pod povrchom môžeme počuť aj drsnotu ruského jazyka.
Najdlhšou a aj najoriginálnejšou je pieseň Оборотень (Vlkolak). V nej sa dokonale prejavila symbióza dynamického spádu načrtnutého v prvých skladbách albumu s folkovým vyznením, ktorý sa rozprávkovo prejavil v piesni Сказ о Жар-Птице. Оборотень sa po inštrumentálnej stránke nesie v typickom metalovom žánri, avšak hudobné nástroje nie sú v popredí. Do popredia sa dostáva vokálny spev, doplnený pomalšími melodickými inštrumentálnymi pasážami. Avšak práve spev, v spojení s hudobným prevedením, je tým pravým zážitkom z tejto piesne.
Pomalé medzi-intro Реприза, sa nesie v hovorenom ruskom monológu. Hudobné nástroje úplne ustúpili do úzadia, len úplne v pozadí je počuť veľmi tichú inštrumentálnu oponu.
Слепец už napovedá, že sa album chýli k svojmu koncu. Tempo sa spomaľuje, drsný spev sa strieda s folkovým vokálom. Barbarské bicie prenechali miesto baladickej gitare. Hoci nejde o dynamickú skladbu, tak si táto pieseň zanechala istý nádych skrytej, ale hladkej plynulosti.
Záver albumu tvorí Воин Снегов. Jednohlasný spev v predchádzajúcich piesňach je vystriedaný mnohohlasom. Tempo, ako aj nástroje, sa spomaľuje, avšak istý iskrivý náboj spádovosti sa nesie aj v tejto poslednej skladbe.
Жар-Птица vytvorila netuctové dielo, pretože album За Русь! rozhodne vyžaruje prirodzenú hudobnosť, dynamickosť a plynulosť. Hoci ide len o demo album, tak svojou úrovňou a hodnotou presahuje niektoré dlho-hrajúce albumy známejších skupín. Ak by sme mali kapelu Жар-Птица k niekomu prirovnať, tak je to asi Concubia Nocte, alebo Morok, teda kapely hrajúce podobný dynamický pagan metal.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára