15. augusta 2010

Morok - In The Forests Of Slavia (2008)

Dnes opäť zaostríme pohľad na jednu z ďalších, menej známych pohanských kapiel. Morok, pôsobiaci v Nemecku, je viac než vydarený počin. Demo album In The Forests Of Slavia dýcha naozaj dynamickosťou, pohanskou melodiskosťou a slovanskou agresivitou. Hudobníci Tur a Grom predvádzajú V lesoch Slavii, že slovanskému pagan-black metalu sa môže dariť aj v exile.

In The Forests Of Slavia pozostáva (len) zo štyroch piesní, rozvrhnutých do celkovej dĺžky dosahujúcej necelých dvadsaťdva minút. Avšak týchto dvadsaťdva minút je pre ucho poslucháča hotovým rajom, ktorý by sa dal prirovnať napr. k albumu Sekerou Peruna, Kladivom Thora od Concubia Nocte.

Úvod tvorí intro v podaní piesne The Wrath of Perun. Stredné klávesové tóny sú po necelej minúte nahradené surovou gitarovou pasážou, ktorá bude udávať tempo celej skladbe spolu s divokou hrou bicích. Melódia sa vryje dokonale do podvedomia svojou rýchlosťou a barbarskosťou, doplnenou surovým vokálom objavujúcim sa kde-tu. Rýchlosť zostane nezmenená až do konca Perunovho hnevu.

V rozbehnutom tempe pokračuje aj Within The Wet Soil. Zloženie inštrumentálnych momentov je vsadené na jednoduchosť gitarových riffov a klasických blackmetalových bicích. Po uplynutí asi polovice piesne dôjde k určitému uvoľneniu, avšak za cenu následného znásobeného hudobného účinku, ktorý pieseň dovedie do svojho konca na krídlach drsného vokálu a dokonalej súhry gitarových vyhrávok s úžasne hmlistými kovovými údermi bicích.

Plynulo sa dostávame k On The Edge Of The Dead Forest, kde vôbec nebadať prechod medzi Within The Wet Soil a touto piesňou. Pomalé gitarové riffy slúžia na koncentráciu ucha poslucháča, ktoré je následne znova uvrhnuté do osídiel barbarskosti Morok-u. V tejto skladbe najlepšie vyznie celá súhra jednoduchosti, a pritom geniálnosti, opakujúcich sa riffov a bicích, tvoriacich duniace pozadie piesne. K istému spomaleniu tempa dôjde za vokálneho spevu, ktorý je po dostatočnom vyznení opäť nahradený zbesilou pasážou, typickou pre tento album.

Záver tvorený Still The Thirst Of Your Sword sa vôbec nenesie v duchu outra. Táto skladba je rovnocennou predchádzajúcim trom piesňam, a to v svojej dynamickosti a rýchlosti. Prvky konca sa dajú badať až v polovici, kde je celé inštrumentálne zloženie piesne vložené len do pomalej gitarovej vyhrávky, doplnenej následne basgitarovým dunením. Postupne sa pridáva zbesilé bubnovanie a chorálny vokál, prechádzajúci do jednohlasného spevu.

Na záver je potrebné povedať, že hoci ide len o demo album tvorený štyrmi piesňami, tak rozhodne platí pravidlo, že kvalita má prednosť pred kvantitou. A ak budú nasledujúce albumy Morok-u (osobne dúfam, že už konečne dlho-hrajúce) naplnené takou výbušnou dynamickosťou a melodickosťou ako v In The Forests Of Slavia, tak samozrejme pôjde (zase) o originálne a geniálne dielo. In The Forests Of Slavia sa nenesie v klasickom napodobňovaní a kopírovaní, taktiež sa nejedná ani o tuctový album, pretože z neho dýcha individuálnosť, živosť a jednoduchosť (vyjadrená aj v obale albumu).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára