Nie úplne neznámou je ukrajinská kapela Чур (Chur), ktorá ma za sebou už dva dlho-hrajúce albumy. V dnešnom článku upriamime pozornosť na prvý z nich, na Брат Ветер (Brat Veter). Ladenie celej kapely je v žánrovom vyznení pohanského folk metalu, ktorý máme možnosť počuť na jedenástich skladbách tohto albumu.
Úvod sa nesie v podaní rovnomennej skladby Брат Ветер. Hneď zo začiatku máme možnosť získať obraz o hudobnom vyznení celého albumu, ktorý sa bude niesť v podaní ukrajinského folkového spevu spolu s príjemným ženským vokálom, v kombinácii s elektrickým prevedením inštrumentálnej stránky piesní. Zvuk nástrojov je čistý, bez rušivých momentov, často doplnený ambientnými vsuvkami.
Jednou z najviac inšpiratívnych piesní je bezpochyby Старец (Starec). Dlho znejúce basgitarové pasáže hneď zo začiatku v spojení s mužským spevom, doplneným neskôr mnohohlasom, vytvárajú neopakovateľný zážitok. Melódia nie je monotónna, tempo je rýchle a svojou prirodzenosťou neskĺzne k nude. Čisto inštrumentálne časti piesne, nesúce sa rytmickým vyklepávaním bicích v spojení s basgitarovými riffmy, dokonale harmonizujú s nasledovnými textovými pasážami piesne, v ktorých je spev veľmi zrozumiteľný.
Nasleduje Ворон (Havran) v podaní klasickej gitarovej vybrnkávačky. O doplnenie melodického pozadia sa následne postará surová basgitara a mužský vokál, ktoré sa budú niesť až do konca skladby. Plynutie piesne je spomalené textovou zložkou piesne, avšak tempo neupadá do strnulej pomalosti, pretože dokonale splynie s ambientným prevedením havranieho krákania.
Сура sa nesie po hudobnej stránke v typicky black metalovom rúchu. Basgitarové riffy, doplnené živelnými údermi bicích, však neskĺznu v samoúčelné intro tejto piesne, pretože zrazu máme možnosť počúvať melodicky drsný ukrajinský jazyk.
Skladba Kуяба je v čisto inštrumentálnom prevedení. Oproti predchádzajúcim piesňam ide o oddychovú pasáž, tým však utrpelo hudobné posolstvo, ktoré v tejto skladbe takmer nebadať.
Ambientným úvodom, za zvuku dažďa a búrky, sa začína Карна, ktorá bezpodmienečne patrí k vrcholným piesňam celého albumu. Prispievajú k tomu chytľavé klávesové tóny, spolu s basgitarovými pasážami, nesúcimi sa v zádušnom mnohohlase, pričom všetko toto sa nakoniec rozplynie v ambiento-basgitarovej vyhrávke na konci piesne.
Za najfolkovejšiu skladbu musíme označiť Три Дороги (Tri cesty). Celá sa nesie v ľahkom vzletnom prevedení, čomu je podriadená ako klasická gitarová vybrnkávačka, tak aj basgitarová pasáž, ktoré sú predzvesťou hlavného textovo-spevavého momentu celej piesne.
Весна Красна (Krásna Vesna) sa oproti predchádzajúcej piesni, nesie v mierne metalovejšom zvuku. Jediným originálnym a oživujúcim momentom je ženský spev, ktorý sa neobjavuje v celej piesni, ale len sporadicky. Inak ide o nevýraznú skladbu.
Posledné tri skladby (Вербовая Дощечка, Богатырская Сила, Герр Маннелиг) sú cover verziami ukrajinských národných piesní. Len Богатырская Сила (Bohatierska sila), v menšej miere aj Герр Маннелиг (poslucháč musí oceniť nádherný ženský spev), vyznieva nadpriemerne, vyniká slovanskou živosťou a rozhodne stojí za vypočutie.
Album Брат Ветер je folkovým počinom našich východných ukrajinských susedov. Ako taký, si zaslúži pozornosť poslucháča pagan a folk metalu. Nesie v sebe melodickosť, spevavosť, ale aj nedostatky (málo ľudových nástrojov, ženský spev je minimálne zastúpený). Napriek tomu je nepopierateľné, že kapela Чур sa snažila vytvoriť dielo, v ktorom by bol viditeľný ich rukopis. A to sa im rozhodne podarilo.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára